Beta strijdt in 2014 voor betere marge op brandstof

Branchevereniging Beta wil volgend jaar strijden voor een betere marge op brandstoffen. Uit een enquête onder de leden bleek dat dit het allerbelangrijkste onderwerp is voor de bij Beta aangesloten pomphouders. Hoe de belangenvereniging de marges gaat proberen te verbeteren, bepaalt het binnenkort. Ook blijft de organisatie in 2014 monitoren wat de gevolgen zijn van het accijnsbeleid van de overheid. Dat zegt voorzitter Petra van Stijn in een vooruitblik op het komende jaar.

De marges op brandstoffen staan onder druk in de branche. “En daar willen we veel aandacht aan besteden in het komende jaar”, legt Van Stijn uit. “Veel ondernemers worden geconfronteerd met harde concurrentie van onder andere de eigen oliemaatschappij. De maatschappijen hanteren, vooral bij de onbemande locaties, een prijs die lager ligt dan bij de ondernemer.“

Adviesprijs

“Een pomphouder krijgt een kortingsruimte van misschien elf of twaalf cent maximaal. Terwijl bij de onbemande locaties een prijs wordt gehanteerd die soms tot zeventien cent onder de adviesprijs ligt. Dan word je door je eigen maatschappij onderuit gehaald. Dat gevecht win je nooit.”

Hoe Beta zich gaat inzetten voor een betere marge op brandstoffen, kan Van Stijn nog niet zeggen. “We bekijken dat momenteel. We verwachten daar begin 2014 meer duidelijkheid over te kunnen geven.”

Maatschappij

Is het niet beter als een ondernemer zelf hierover afspraken maakt met de oliemaatschappij. “Dat kun je doen als ondernemer. Maar het is afwachten of de maatschappij daarin meegaat. Bovendien is het een branchebreed probleem. Dat moet dan ook branchebreed worden aangepakt.”

Voor Beta is margeproblematiek het belangrijkste thema voor het komende jaar. “We vinden dit zeer belangrijk omdat veel van onze leden hiermee te maken hebben. Helemaal als je in de grensstreek actief bent, waar veel klanten de grens over gaan om te tanken en shopartikelen te kopen. Als je dan ook nog door je eigen maatschappij wordt weggeconcurreerd, is het heel moeilijk om je hoofd boven water te houden.”

Grenseffecten

De grenseffecten blijven ook een aandachtspunt voor de belangenvereniging. De Eerste Kamer keurde dinsdag het Belastingplan van het kabinet goed, waardoor de accijnsverhoging definitief is geworden. Beta continueert daarom haar grensmonitor waarmee de omzet van grenspomphouders wordt bijgehouden. Staatssecretaris van Financiën Frans Weekers heeft aangegeven voor de zomervakantie de gevolgen van de accijnsverhoging in kaart te brengen.

“En aan die toezegging gaan we hem zeker houden. Als blijkt dat de belastingheffing op brandstoffen daadwerkelijk voor een weglekeffect zorgen, zullen we ijveren voor compensatie voor pomphouders. Al is dat natuurlijk een tijdelijke oplossing. Uiteindelijk moeten de accijnsverschillen gewoon van tafel.”

Brandstofverkoop

Ook de aanstaande accijnsverhoging op tabak per 1 januari 2015 blijft een aandachtspunt voor Beta. De brancheorganisatie wil die verhoging meenemen tijdens de evaluatie van Weekers’ onderzoek naar de grenseffecten. Naast brandstof kopen veel Nederlanders ook tabak in Duitsland en België.

Wat betreft de brandstofverkoop verwacht Van Stijn niet dat er een toename te noteren valt in 2014. “Er zijn wel enkele positieven geluiden over de economie. Als die weer aantrekt, kan dat positief zijn voor de brandstofverkoop. Momenteel is de werkloosheid hoog. Als veel mensen weer werk vinden, komt er meer verkeer op de weg. Maar als die omzetstijging er al komt, doet het grenseffect deze waarschijnlijk teniet.”

Clustering

Ook verwacht Beta een continuering van de clustering van tankstations. Een trend die al langer te zien is in tankstationland. “Je ziet met name handelaren die tankstations opkopen, zoals Multi Energy vorig jaar deed met een aantal Esso-vestigingen.” Dergelijke transacties verwacht Van Stijn ook het komende jaar.

Net als de groei van het aantal onbemande vestigingen. “Al dan niet vergezeld van een ondernemer die uitsluitend de shop exploiteert en zijn voorterrein verhuurt. Ik verwacht zeker geen groei in het aantal tankstations. Als er al nieuwe stations komen, is dat vooral ter vervanging van oude vestigingen.

Tom van Gurp

Auteur: Tom van Gurp

1 reactie op “Beta strijdt in 2014 voor betere marge op brandstof”

Tom's Tankshop|18.12.13|19:10

We worden allemaal aan het lijntje gehouden door onze leveranciers.

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.

Beta strijdt in 2014 voor betere marge op brandstof | TankPro.nl

Beta strijdt in 2014 voor betere marge op brandstof

Branchevereniging Beta wil volgend jaar strijden voor een betere marge op brandstoffen. Uit een enquête onder de leden bleek dat dit het allerbelangrijkste onderwerp is voor de bij Beta aangesloten pomphouders. Hoe de belangenvereniging de marges gaat proberen te verbeteren, bepaalt het binnenkort. Ook blijft de organisatie in 2014 monitoren wat de gevolgen zijn van het accijnsbeleid van de overheid. Dat zegt voorzitter Petra van Stijn in een vooruitblik op het komende jaar.

De marges op brandstoffen staan onder druk in de branche. “En daar willen we veel aandacht aan besteden in het komende jaar”, legt Van Stijn uit. “Veel ondernemers worden geconfronteerd met harde concurrentie van onder andere de eigen oliemaatschappij. De maatschappijen hanteren, vooral bij de onbemande locaties, een prijs die lager ligt dan bij de ondernemer.“

Adviesprijs

“Een pomphouder krijgt een kortingsruimte van misschien elf of twaalf cent maximaal. Terwijl bij de onbemande locaties een prijs wordt gehanteerd die soms tot zeventien cent onder de adviesprijs ligt. Dan word je door je eigen maatschappij onderuit gehaald. Dat gevecht win je nooit.”

Hoe Beta zich gaat inzetten voor een betere marge op brandstoffen, kan Van Stijn nog niet zeggen. “We bekijken dat momenteel. We verwachten daar begin 2014 meer duidelijkheid over te kunnen geven.”

Maatschappij

Is het niet beter als een ondernemer zelf hierover afspraken maakt met de oliemaatschappij. “Dat kun je doen als ondernemer. Maar het is afwachten of de maatschappij daarin meegaat. Bovendien is het een branchebreed probleem. Dat moet dan ook branchebreed worden aangepakt.”

Voor Beta is margeproblematiek het belangrijkste thema voor het komende jaar. “We vinden dit zeer belangrijk omdat veel van onze leden hiermee te maken hebben. Helemaal als je in de grensstreek actief bent, waar veel klanten de grens over gaan om te tanken en shopartikelen te kopen. Als je dan ook nog door je eigen maatschappij wordt weggeconcurreerd, is het heel moeilijk om je hoofd boven water te houden.”

Grenseffecten

De grenseffecten blijven ook een aandachtspunt voor de belangenvereniging. De Eerste Kamer keurde dinsdag het Belastingplan van het kabinet goed, waardoor de accijnsverhoging definitief is geworden. Beta continueert daarom haar grensmonitor waarmee de omzet van grenspomphouders wordt bijgehouden. Staatssecretaris van Financiën Frans Weekers heeft aangegeven voor de zomervakantie de gevolgen van de accijnsverhoging in kaart te brengen.

“En aan die toezegging gaan we hem zeker houden. Als blijkt dat de belastingheffing op brandstoffen daadwerkelijk voor een weglekeffect zorgen, zullen we ijveren voor compensatie voor pomphouders. Al is dat natuurlijk een tijdelijke oplossing. Uiteindelijk moeten de accijnsverschillen gewoon van tafel.”

Brandstofverkoop

Ook de aanstaande accijnsverhoging op tabak per 1 januari 2015 blijft een aandachtspunt voor Beta. De brancheorganisatie wil die verhoging meenemen tijdens de evaluatie van Weekers’ onderzoek naar de grenseffecten. Naast brandstof kopen veel Nederlanders ook tabak in Duitsland en België.

Wat betreft de brandstofverkoop verwacht Van Stijn niet dat er een toename te noteren valt in 2014. “Er zijn wel enkele positieven geluiden over de economie. Als die weer aantrekt, kan dat positief zijn voor de brandstofverkoop. Momenteel is de werkloosheid hoog. Als veel mensen weer werk vinden, komt er meer verkeer op de weg. Maar als die omzetstijging er al komt, doet het grenseffect deze waarschijnlijk teniet.”

Clustering

Ook verwacht Beta een continuering van de clustering van tankstations. Een trend die al langer te zien is in tankstationland. “Je ziet met name handelaren die tankstations opkopen, zoals Multi Energy vorig jaar deed met een aantal Esso-vestigingen.” Dergelijke transacties verwacht Van Stijn ook het komende jaar.

Net als de groei van het aantal onbemande vestigingen. “Al dan niet vergezeld van een ondernemer die uitsluitend de shop exploiteert en zijn voorterrein verhuurt. Ik verwacht zeker geen groei in het aantal tankstations. Als er al nieuwe stations komen, is dat vooral ter vervanging van oude vestigingen.

Tom van Gurp

Auteur: Tom van Gurp

1 reactie op “Beta strijdt in 2014 voor betere marge op brandstof”

Tom's Tankshop|18.12.13|19:10

We worden allemaal aan het lijntje gehouden door onze leveranciers.

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.