Doorrijders onbestraft door slechte registratie van aangiftes

Veel doorrijders ontlopen hun straf doordat niet alle aangiftes goed worden verwerkt door de politie. Als een pomphouder niet online, maar op het bureau melding maakt, wordt deze aangifte niet meegenomen in de centrale database van de politie. Omdat meestal pas een opsporingsbevel wordt gegeven als een doorrijder driemaal wordt geregistreerd, blijven velen van hen onbestraft. Dat zegt directeur Rick van der Rest van incassobureau PB Tankcollect.

“Ik hoorde dit van het Centraal Meldpunt van de politie”, aldus Van der Rest. “We vinden het uiteraard geen goede zaak dat de aangiftes die op het bureau worden gedaan, niet meegaan in de centrale registratie.”

Ondernemers

Als een pomphouder bijvoorbeeld één keer digitaal aangifte doet en een collega doet tweemaal aangifte op het bureau tegen dezelfde doorrijder, komt de teller voor de wanbetaler toch maar op één te staan. De verschillende meldingen worden namelijk niet samengevoegd. “Hierdoor gaan veel inspanningen van ondernemers verloren”, aldus Van der Rest. “En dat is jammer.”

Hoe vaak er precies aangifte wordt gedaan via het politiebureau is niet duidelijk. “Maar we weten wel dat vooral pomphouders met een station in de bebouwde kom regelmatig naar het bureau toe gaan. Dat is ook logisch, want dat zit vaak dichtbij het tankstation en bovendien hebben de ondernemers in veel gevallen een goede relatie met de politie.” Toch raadt Van der Rest aan om altijd digitaal melding te maken van een incident. Voor pomphouders is namelijk een aparte website voor het melden van doorrijders.

Doorrijder

“We zien dat meer dan de helft van alle doorrijderszaken wordt gedaan door veelplegers. Dan heb ik het over autorijders die tien tot twintig keer per jaar tanken zonder te betalen. Juist voor die gevallen is het belangrijk dat aangiftes worden samengevoegd, omdat de teller dan sneller op drie komt.”

De Drunense tankstation-ondernemer Pascal Tausch is ook verbaasd over de gebrekkige registratie. “Het is vreemd dat een aangifte in je eigen dorp niet wordt samengevoegd met eentje die bijvoorbeeld tien kilometer verderop is gedaan. Ik merk dat er ook bij andere ondernemers onbegrip is over deze situatie.”

Pomphouders

“We weten dat deze situatie speelt en hebben altijd aan onze leden gecommuniceerd dat digitale aangiftes het beste werken”, zegt Tim Schoenmakers van branchevereniging Beta. Hij adviseert pomphouders dan ook om altijd online aangifte te doen. “Het is heel begrijpelijk dat ondernemers naar het bureau gaan, maar het is echt beter om het online te doen. Het scheelt tijd en bovendien werkt de digitale aangiftemodule prima.”

De politie geeft in een reactie aan het signaal serieus te nemen. “We brengen dit onder de aandacht van alle eenheden”, aldus een woordvoerder. “Uitgangspunt is dat alle papieren aangiftes van doorrijders, dus gedaan op het bureau, elektronisch worden doorgestuurd naar het centrale meldpunt Tanken Zonder Betalen bij de landelijke eenheid. Zo houden wij het totaaloverzicht, kunnen wij patronen herkennen en bepalen of en waar wij opsporingscapaciteit inzetten.”

Tweede Kamer

Een andere bron van irritatie bij veel tankstation-ondernemers is het feit dat doorrijders pas na driemaal worden vervolgd. Zij zouden liever zien dat dat aantal wordt verlaagd naar één incident. Afgelopen voorjaar stelde Tweede Kamerlid Klaas Dijkhoff (VVD) Kamervragen over deze kwestie. Hij verzocht minister Ivo Opstelten van Justitie om doorrijders al bij één incident te vervolgen.

Een wetswijziging ziet de minister op dit moment echter niet zitten. “Niet iedereen die wegrijdt zonder te betalen kan een crimineel genoemd worden”, zei de VVD-bewindspersoon tijdens een recentelijk debat. “Iedereen kan het een keer vergeten, maar daar gaat het hier niet om. Met de branche zijn heldere afspraken gemaakt. Voor de pomphouder bestaat de mogelijkheid om een gerechtsdeurwaarder of incassokantoor in te schakelen.”

Onacceptabel

Hij gaf verder aan dat zeker niet altijd wordt gewacht met opsporing totdat er drie incidenten zijn geweest. “Indien sprake is van een heterdaad-situatie, dan is er een dader en een opsporingsindicatie. Hiervan wordt meteen proces-verbaal opgemaakt. Dat geldt ook als sprake is van een ‘first offender’. Ik zal met het Openbaar Ministerie bespreken of de aanpak in de praktijk goed verloopt. Het kan niet zo zijn dat het beeld ontstaat dat pas na drie keer doorrijden een aangifte wordt opgepakt. Dat is onacceptabel.”

Tom van Gurp

Lees ook: VVD: Doorrijder al na één overtreding hard aanpakken

Auteur: Tom van Gurp

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.

Doorrijders onbestraft door slechte registratie van aangiftes | TankPro.nl

Doorrijders onbestraft door slechte registratie van aangiftes

Veel doorrijders ontlopen hun straf doordat niet alle aangiftes goed worden verwerkt door de politie. Als een pomphouder niet online, maar op het bureau melding maakt, wordt deze aangifte niet meegenomen in de centrale database van de politie. Omdat meestal pas een opsporingsbevel wordt gegeven als een doorrijder driemaal wordt geregistreerd, blijven velen van hen onbestraft. Dat zegt directeur Rick van der Rest van incassobureau PB Tankcollect.

“Ik hoorde dit van het Centraal Meldpunt van de politie”, aldus Van der Rest. “We vinden het uiteraard geen goede zaak dat de aangiftes die op het bureau worden gedaan, niet meegaan in de centrale registratie.”

Ondernemers

Als een pomphouder bijvoorbeeld één keer digitaal aangifte doet en een collega doet tweemaal aangifte op het bureau tegen dezelfde doorrijder, komt de teller voor de wanbetaler toch maar op één te staan. De verschillende meldingen worden namelijk niet samengevoegd. “Hierdoor gaan veel inspanningen van ondernemers verloren”, aldus Van der Rest. “En dat is jammer.”

Hoe vaak er precies aangifte wordt gedaan via het politiebureau is niet duidelijk. “Maar we weten wel dat vooral pomphouders met een station in de bebouwde kom regelmatig naar het bureau toe gaan. Dat is ook logisch, want dat zit vaak dichtbij het tankstation en bovendien hebben de ondernemers in veel gevallen een goede relatie met de politie.” Toch raadt Van der Rest aan om altijd digitaal melding te maken van een incident. Voor pomphouders is namelijk een aparte website voor het melden van doorrijders.

Doorrijder

“We zien dat meer dan de helft van alle doorrijderszaken wordt gedaan door veelplegers. Dan heb ik het over autorijders die tien tot twintig keer per jaar tanken zonder te betalen. Juist voor die gevallen is het belangrijk dat aangiftes worden samengevoegd, omdat de teller dan sneller op drie komt.”

De Drunense tankstation-ondernemer Pascal Tausch is ook verbaasd over de gebrekkige registratie. “Het is vreemd dat een aangifte in je eigen dorp niet wordt samengevoegd met eentje die bijvoorbeeld tien kilometer verderop is gedaan. Ik merk dat er ook bij andere ondernemers onbegrip is over deze situatie.”

Pomphouders

“We weten dat deze situatie speelt en hebben altijd aan onze leden gecommuniceerd dat digitale aangiftes het beste werken”, zegt Tim Schoenmakers van branchevereniging Beta. Hij adviseert pomphouders dan ook om altijd online aangifte te doen. “Het is heel begrijpelijk dat ondernemers naar het bureau gaan, maar het is echt beter om het online te doen. Het scheelt tijd en bovendien werkt de digitale aangiftemodule prima.”

De politie geeft in een reactie aan het signaal serieus te nemen. “We brengen dit onder de aandacht van alle eenheden”, aldus een woordvoerder. “Uitgangspunt is dat alle papieren aangiftes van doorrijders, dus gedaan op het bureau, elektronisch worden doorgestuurd naar het centrale meldpunt Tanken Zonder Betalen bij de landelijke eenheid. Zo houden wij het totaaloverzicht, kunnen wij patronen herkennen en bepalen of en waar wij opsporingscapaciteit inzetten.”

Tweede Kamer

Een andere bron van irritatie bij veel tankstation-ondernemers is het feit dat doorrijders pas na driemaal worden vervolgd. Zij zouden liever zien dat dat aantal wordt verlaagd naar één incident. Afgelopen voorjaar stelde Tweede Kamerlid Klaas Dijkhoff (VVD) Kamervragen over deze kwestie. Hij verzocht minister Ivo Opstelten van Justitie om doorrijders al bij één incident te vervolgen.

Een wetswijziging ziet de minister op dit moment echter niet zitten. “Niet iedereen die wegrijdt zonder te betalen kan een crimineel genoemd worden”, zei de VVD-bewindspersoon tijdens een recentelijk debat. “Iedereen kan het een keer vergeten, maar daar gaat het hier niet om. Met de branche zijn heldere afspraken gemaakt. Voor de pomphouder bestaat de mogelijkheid om een gerechtsdeurwaarder of incassokantoor in te schakelen.”

Onacceptabel

Hij gaf verder aan dat zeker niet altijd wordt gewacht met opsporing totdat er drie incidenten zijn geweest. “Indien sprake is van een heterdaad-situatie, dan is er een dader en een opsporingsindicatie. Hiervan wordt meteen proces-verbaal opgemaakt. Dat geldt ook als sprake is van een ‘first offender’. Ik zal met het Openbaar Ministerie bespreken of de aanpak in de praktijk goed verloopt. Het kan niet zo zijn dat het beeld ontstaat dat pas na drie keer doorrijden een aangifte wordt opgepakt. Dat is onacceptabel.”

Tom van Gurp

Lees ook: VVD: Doorrijder al na één overtreding hard aanpakken

Auteur: Tom van Gurp

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.